Posts by Klaymen

  Czas jaki trzeba poświęcić na zrobienie tego strasznego dworu jest niewspółmierny do otrzymanych nagród. Lepiej już zrobić kilka altów na ogrodzie, albo na dziennych i lepiej się na tym wyjdzie. Jeszcze gdyby aktywności w środku były ciekawe/rozrywkowe, to może jakoś by się ten nowy twór ratował, ale nie są.

  Moby są zdecydowanie przesadzone, albo nazwa danego trybu jest zła. Niektóre połączenia klas, bądź osoby z nie TOP eq nie są w stanie zbić mobów nawet w trybie SOLO, więc coś jednak nie pykło. Na easy stworki biją jak na normalu/hardzie na Grobowcu Dusz, więc nie powiedziałbym że jest to easy xD

  Sam pomysł całkiem przyjemny, ale wykonanie to nieporozumienie, szczególnie Ensia. Jeżeli poziom easy - DPS + Leczyk robi się ponad godzinę, a potem dostaje potkę przemiany na 15 minut, to ktoś tu raczy żartować xD


  A nazwa straszny chyba wzięła się od tego, że to strasznie ...(tu każdy może sobie dopisać swój wulgaryzm) dwór :D

  For lvling you can use whatever(whatever gives you more of patt/hp) to be honest, but for the end game content warrior/rogue is not very strong. Consider changing to another class combo, like warrior/scout or if you are elf - warden. And on every warrior you go full str/patt(end game ofc).

  They could just make two types of diamonds - if you buy them for real money they are unbind and if you buy them from auction house they are bind. Simple as that. That would stop people from reselling them and keep the diamonds trade healthy.

  Rycerz jest lepszy niż kiedyś, znacznie lepszy, to akurat swego czasu poprawili mu skille. Balans co do itemów płytowych im nie wyszedł raczej, bo przy instach w większości na full dps i bossach które mało co biją nikt nie będzie chodził w itemach płytowych, które tak naprawdę nic rycerzowi nie dają.

  Tak, już widzę jak RW robi ROM 2. Tego dobrze nie ogarnęli, a co dopiero nowy. Oni mają nowe projekty, ktoś by musiał im srogo zabulić żeby zrobili coś takiego jak ROM 2.


  Co do ryca, to mało kto w płycie chodzi, bo nie dość że nie daje pattu i kryta, to różnica w defie nie jest specjalnie zauważalna. Dodatkowo po co chodzić w płycie, skoro na kolczym eq też bez problemu da się przeżyć na instancji? Kolejna sprawa to potem problem ze sprzedażą eq płytowego, jest ono niewiele warte i nikt w nim nie może chodzić oprócz rycerza i strażnika/wojownika.

  Płytowe eq nie zachęca do grania rycerzem, a do kolczego zawsze jest spora kolejka, dlatego też mamy mało rycerzy na serwerze.

  15 proofs for a person for one week is nonsense tbh.

  First thing number ot proofs from the wbs should be changed, cause 5 is a joke when items on the current level cost 15. GF/RW should change lvl, hp, def/mdef of worldbosses or make proofs drop from some ini. For me sardo event was pretty good, cause people actually needed to be there and do that, rarely solo, but mostly in party with other people - that's what mmo is about, playing with other people. But for some reason they changed it - IDK why.

  I won't be writing more in this case, cause it's all just wishful thinking, cause propably nothing will change, cause in this game rarely anything changes. Players are treated like enemies or just bags of money that should be drained to the bottom.

  It definitely removes stun from rogue/knight - strike of punishment, stun from knight - charge.

  Doesn't work against blasting cyclone or savage whirlwind from warrior/warden. Not sure about shout, but I think not working against that too.

  Removes shadow prison and all roots like lighting, movement restriction.

  Wasn't testing it if you use it before stun, but I guess you won't get stunned from most of the skills.

  And it doesn't remove Holy Chains from knight/scout.

  M/wrl is not that bad, but it doesn't have so much dmg as for example mage/warrior You can do some dmg, but it wouldn't be so much. It's mostly used by everyone cause of 70 elite skill which reduces def and mdef by 30% so it gives huge boost to the whole party.

  In long fights m/wrl can do some harm, but on short fights you will not be able to do much.


  Wrl/m can do better dmg than m/wrl. You have more skills to attack/cast and also you can buff party pretty well. If the party is good you can just cast those basic buff skills and focus on doing damage. And in long fights you really can do much, sometimes maybe as much as some pure damage dealers if you use your buffs correctly. Very useful combination.

  If the fight is short you won't do much apart from buffing your party.