Posts by Vimka

Ermm... Viera... ale wiesz co? Ten błąd to tylko u Ciebie był. Więc to nie był błąd gry jako gry jako całości, tylko Ty coś sobie w plikach spsułeś. Więc raczej nie

błąd był w grze XD

ale powinieneś napisać "błąd był u mnie, w moich plikach, ustawieniach" czy co to tam pokazałeś w poście (bo dla mnie to jakieś stado niezrozumiałych znaczków :D )

Nasionka dropią teraz z każdego praktycznie mobka na strefie. Nawet nie trzeba się jakoś bardzo odpalać, żeby leciały. Nawet te nieagresywne stworki typu żaba, wąż i inne króliki dają drop w postaci nasion arbuza. I potwory w "Bitwie pokazowej" na Rorazan też :D

Ponadto zmieniła się zawartość skrzynek w Labiryncie i zamiast fajerwerków lecą teraz łuski phiriusa (po 15 sztuk) albo Szkarłatne Nasiona (chyba po 10?). Jak dla mnie bomba :D

Hello :)

There are two weapon slots: mainhand slot and offhandslot (and there is a range weapon slot, but this is not the case). 1-H/1-H weapon can be put in both slots (as main- or offhand) while 1-H/Mainhand can be put only in one slot (as... mainhand). So, depending 'from which side you look' you cannot put those two hammers in the same slot - offhand slot. Am I correct?

We have just defeted it on Nawia, and here is the loot:

Mysterious Golden Key

Ancient Treasure Key

Scarlet Watermelon Seed x 100

Phirius Elixir - Type C

Phirius Elixir - Type A

Phoenix's Redemption

Big Angel's Sigh

Master's Simple Repair Hammer x 2

10 Arcane Transmutor Charges

Sun Jewel - Elven x 3

Everyone alive at the end of the fight got the loot. Those dead - didn't. And the boss is defeated when her HP drops below 20%.

If I understand correctly, you are in possesion of two scrolls named Skill Training Certificate for lvl 15 and lvl 20. Well, they are not for crafting, they are for elite skills. This is something completely different.

If you want to level your crafting up, you need to follow the instruction you quoted above:

Novice: Novice Instructors are found in Varanas (Varanas Lower City East or Varanas Lower City West), Obsidian Stronghold(Crafting Square), and Coast of Opportunity (Heffner Camp (Production) or Hending Harbor (Gathering)). They teach basic crafting skills, and grant the rank of Apprentice. When your skill reaches 20, they will raise your rank to Craftsman after completing a quest, except the Heffner Camp instructors, who do not assign quests. They sell recipes for levels 21 to 40.

So, visit Varanas or Heffner and find the correct NPC. After talking to him/her you will eventually get a mission to complete, and after the complition you will be granted a higher rank in crafting. Of course there are some limitations concerning the number of craft skills you can develop to a certain level...

And if you want to use Skill Training Certifcate, talk to an NPC in Class Hall in Varanas in order to get new elite skills forl lvl 15 ond 20. Of course if you already have the elite skills, you will not get anything :D

Kindly regards -

Vimma from Perun (yeah, it's Nawia now...)

A mi jest smutno, bo chciałam wejść do Labiryntu i nie weszłam. 3 podejścia, 3 crashe podczas przenoszenia. Nie próbuję czwarty raz - po pierwsze dlatego, bo nie wiem, co to jest to wymagane "Tajemnicze Medium Transportowe", a po drugie, bo jestem leniwa i nie chce mi się po raz czwarty wpisywać passów po crashu :D

edit: Już wiem :D

To jest wejściówka za 40 diamentów. No cóż... nie sądzę, aby crash był aż tyle wart :D

FarmerTom why trolled? Even if it's not something original, it is still something new for our European region. It can be a nice change from traditional, well-known festivals - don't you think? Anyway, we'll see tomorrow :D

I have a question. Or two. Where did you find the item? And what server do you play on? Because I am a festival freak and I see it for the first time in my ten-year-long playing career...

---------------

Ich habe eine Frage. Oder zwei. Wo haben Sie den Artikel gefunden? Und auf welchem Server spielst du? Weil ich ein Festivalfreak bin und es zum ersten Mal in meiner zehnjährigen Karriere als Spieler sehe ...

With regards -

On Nawia, everything seems to be fine. For me, the guild list with all the banners and additional information is diplayed correctly. And nobody has complained about any problems occuring, but I will ask around tomorrow. I need to add that I use some addons, but I don't have an addon which sorts the guilds according to the alphabet order.

Auf Nawia scheint alles in Ordnung zu sein. Die Gildenliste mit Bannern und Zusatzinformationen wird mir korrekt angezeigt. Niemand hat sich beschwert, dass es irgendwelche Probleme gab, aber ich werde die Leute morgen fragen. Ich werde hinzufügen, dass ich verschiedene Addons verwende, aber ich habe keine solche alphabetische Sortierung für Gildennamen.

Entschuldigung für die Fehler, aber ich benutze Google translator.

Viele Grüße -

I've just tried to craft the item on my taylor alt character (male) and I got the same. But I had materials only for one attempt. But as soon as I get some more I will give it another try and tell you the results - but it must wait until afternoon.

With regards -

Hello again :)

The Ghoul Duke will appear after you kill all three Necromages in the Abbey. And since you seem not to know where the boss is, I assume you are a fresh player and maybe a low level? Something about 20 - 25? In that case I strongly advise you to have some assist (some experienced player maybe?) when entering that instance - or you will surely die.

And I don't quite understand why you want to acces the game during server maintenance. First of all - it is impossible. Second - if you somehow manage to log into the game at that time, you risk that some bad things will happen to the game client, so better always wait until the official information that the maintenance is over, the servers are on and you can log in. This is a normal situation that during the server maintenance you cannot enter the game for some hours (sometimes some SOME hours :D ) Just be patient and go to watch sweet rat pictures on the internet :D

With regards -

Let's start with Jess Hays. If you cannot find him in Varanas Class Hall that means the Hall of Earth on your server is open. You have to wait until it is closed - and it usually closes during a server maintenance. Then, Jess Hays will appear and you will be able to talk to him and finish your quest. Don't worry, the quest doesn't block any further missions.

(Btw. it is good to visit Jess Hays every day when he is present and take usefull buffs from him - not for free of course, but it is still worth getting them).

Now let's head to Forsaken Abbey. When you defeat Ghoul Duke the entrance to another room will open. There will be zombie crawling around some pile of zombie trash - try to use the trash, kill the spawning zombies. There is also something to be checked at the left 'upper' corner of the room, if I remember correctly.

With kindly regards -

Here's a map for you. It is from Polish server Nawia, but I'm sure you 'll have no problems with reading it :)

As for the Pillager, the five of them are just wandering around somewhere there... I'll have a look and try to find him and then edit the post.

With regards -

edit:

I've been running around the area for some time, but I couldn't find Sklivli... I had no problems with finding the five Pillagers, though. The names are: Harbin, Sakarli, Tustuben, Hali and Tustuli. No idea where Sklivli can be found. I'm sorry :(

Z pamiętnika Vimmy

Jak zwykle musiałam skopać tych leni - pokojówków, bo mi nie dali potki na dropa. Jak się wkurzę, to ich zwolnię, mendy jedne! Człowiek, znaczy się elf, przygarnie takiego, wychowa, ubierze ładnie, a ten się leni i jeszcze narzeka, że zmęczony... i to cała ich czwórka! Co oni zbiorowy strajk uskuteczniają?!

Kwiatek rośnie - aż dziwne, że mi nie zdechł. Może nie zapomnę zebrać wieczorem. A jak zapomnę, to trudno, niech se zdycha. Żeby to pierwszy raz :D

Rutyny ogarnęłam, no oprócz goblinów, bo mi się nie chciało. Za to świeczniki jak mi dziś ekspresowo poszły :D Uwielbiam tą gierkę, uwielbiam się skradać, chować, przemykać jak na prawdziwą ninję przystało. Chwila moment... Jestem druidem, nie ninją. W sumie mniejsza z tym, druid może być czym chce, o!

Stwierdzam, że te skile setowe na szybkość produkcji i punkty doświadczenia produkcji są zaje... znaczy fajne są. Wbijanie kowalstwa teraz idzie jak burza. Czemu nie wpadłam na to wcześniej? W sumie, tak może trochę nie do twarzy zwiewnej elfce z młotem kowalskim... Czemu nie ma tutaj czegoś bardziej druidełowatego? Ikebana na przykład... Albo robótki ręczne... Znaczy szydełkowanie, no... Ale nie ma co narzekać, zrobiłam już takie ładne scyzoryki dla Preto, cieszył się... To fajnie, że się cieszył, lubię, jak ktoś się cieszy.

Na Burzowym było... tak o se. Za dużo luda. Za duży tłok. Wszystkiego za dużo. Zaczyna mnie to przytłaczać. Nawet nie miałam ochoty napisać im standardowego "Dziękuję" po skończonych skrzynkach.

W gildii też tłoczno się robi, bo dużo nowych ludzików ostatnio przyszło. Nie lubię tłoku. Chyba pójdę do Labiryntu pod Ystrą dropić runy produkcyjne i odłamki run do Moa. Albo ucieknę gdzie indziej się schować? Tak, żeby nikt nie wiedział gdzie jestem. I będę sobie radośnie kicać robiąc wielkie nic. O, to brzmi jak plan!

-------------------------------------------------------

Nie wiem jak inni, ale ja tak mniej więcej żyję i to mniej więcej porabiam :D

Here are steps for the secondary password reset:

1. Do as Fifio advised you: log into the main website and click the "Reset secondary password" button

2. Check your email for a message with the link.

3. Click the link.

4. Log into the game and add the new secondary password

Kindly regards -

Vimma from Perun (yeah, its Nawia now...)

----------------------------

Hola :)

Estos son los pasos para restablecer la contraseña secundaria:

1. Haga lo que Fifio le recomendó: inicie sesión en el sitio web principal y haga clic en el botón "Restablecer contraseña secundaria"

2. Revise su correo electrónico para un mensaje con el enlace.

3. Haga clic en el enlace.

4. Inicia sesión en el juego y agrega la nueva contraseña secundaria.

Saludos amables -

Vimma de Perun (sí, es Nawia ahora ...)

If I'm not mistaken, they were in the IS offer some (long) weeks ago. There is a stuff exchange every two weeks: some things are replaced by new ones, but majority stays the same as it was. It concerns furniture, pets and outfits sections. So the only thing you can do is to be patient and just wait. And check the offer regularly. I waited for weapon racks some good three months but they finally put them in store.

With regards -

Pet gathering skills and character gathering skills are not connected. They don't have any influence on each other. So this is why your ore gathering skill is on higher level than your pet's.

And why is it stuck at 61 lvl? Because this is one of many things in Runes of Magic that need to be upgraded and adapted to current situation by the developer - but the things rest in peace, neglected relics of old great ideas... Maybe some day we will see them returning in an appropriate form.

With regards -

Vimma from Nawia