Posts by radosuaff7

    Can't say precisely which quest it was, but today when doing Weeping Coast quest with using spider venom on Bloodfang troll, the prompt in red said "Bloodfang warrior wygląda groźnie" so it was in both polish and english at the same time ;)
    The event with three playful brothers - Richie is a name they're supposed to go by, but they were named "Bogacz" which means "Rich man" :D

    Things that came to my mind:
    - Quests related to Ancalon in Forsaken Abbey/Varanas - Bad spelling, it's written Anclon/Anclona/Anclony in several places.
    - Aslan Valley "Team Manager" next to auction house is not translated to polish at all, nor is his text.
    - Overally bad translation in later zones - mob names in Vortis Cemetery "Strażnik Magów Cmentarzyska" should probably "Mag Strażnik Cmentarzyska" because he is a mage guard, not guard of the mages. Also mob called "Szelmy" is bad translation because the name is plural.

    If I notice anything else, I'll post.

    Cześć,
    Wiem, że obecnie w Runesa nie gra już dużo nowych ludzi, ale jako powracający gracz po wielu latach musiałem założyć nowe konto, bo poprzednie nie przetrwało fuzji serwerów. I wszystko by było okej, gdyby nie to, że nie mogę zrobić bossów w kanionie piaskowego diabła, bo ludki lv 100 stoją czy to przy kaktusach, czy przy królowej myrmexów, czy królowej harpii i nie ma opcji, żebym się nawet wstrzelił z prośbą o dołączenie do drużyny. (pomijając fakt, że też bym musiał tam z nimi stać ciągle)
    W związku z tym proponuję zmniejszyć czas respu dla bossów niższych poziomów, szczególnie właśnie w kanionie jest to widoczne, bo jest tam sporo questów na bossy. Jest to naprawdę frustrujące kiedy widzę powiadomienie, że pojawił się np. Kal Turstan, a zanim zbiegnę przez gniazdo to jest tam już tylko truchło.