Starszy sprzęt - mikrolagi

  • Korzystam czasem ze starszego (ok 5 lat) laptopa przy użytkowaniu gry. Jak większość tego typu sprzętu - ma on już spore problemy z chłodzeniem, co przekłada się na ogólną wydajność. Czyszczenie co jakiś czas wentylatorów, czy podmiana past przewodzących ciepło pod radiatorami, pomaga czasem na jakiś czas, nie zmienia to jednak faktu, ogólnego dyskomfortu korzystania z gry. Doświadczam na tym komputerze wyjątkowo uciążliwych 'mikrolagów'.


    Jak je poznać?


    To proste.

    Przelatując wskaźnikiem myszy nad np. plecakiem - pod wskaźnikiem myszy powinno podświetlać się okienko wskazywanego w danym momencie przedmiotu. Jeżeli pojawia się tu dostrzegalne opóźnienie, gra owszem - pozwala na korzystanie z niej, ale z ogromnym dyskomfortem.


    Powyższy test pozwala na ogólną parametryzację całego systemu, pod najlepsze ustawienia dla pojawiających się opóźnień (mikrolagów).


    Choć zwykle, w podobnych okolicznościach - da się jedynie poprawić ten dyskomfort (a nie - wyeliminować), jednak ten test pozwala na stwierdzenie, czy w aktualnej kondycji komputera, korzystanie z gry pozwala jedynie na jakieś operacje statyczne (dzienna obsługa postaci), czy daje nam już możliwość zaangażowania się w bardziej wymagające strefy/lokacje gry.

  • Ja natomiast korzystam czasem z kalkulatora. Nie doświadczam tam mikrolagów. Doświadczam po prostu lagów. Zapewne używając tego konkretnego sprzętu powinnam ograniczyć moją działalność w grze do dziennych i produkcji (która notabene też nie idzie płynnie, gdyż nawet przerabiając miewam takie przycinki, że otrzymuję komunikat "za mało surowców, aby wytworzyć ten przedmiot"). Jednakże mimo to moi wielce cierpliwi i wyrozumiali towarzysze broni z gildii biorą mnie do party na instancje, chociaż większość czasu spędzam tam w pozycji leżącej. Elementy taktyki pojawiające się przy trzecim, czwartym i piątym bossie są dla mnie zabójcze: mam wtedy tzw. pokaz slajdów i mogę jedynie usiłować wykonać taktykę "na czuja". I nawet czasem mi się udaje, nie tracąc feniksa - ale to rzadkie przypadki.


    A tak na poważnie: nie za bardzo zrozumiałam sens przekazu powyższego postu, dlatego postanowiłam podzielić się ze społecznością moimi traumatycznymi doświadczeniami na kalkulatorze, a jednocześnie podziękować całemu Asgardowi, że nie wykluczają mnie z życia gildyjnego.


    No dobra, to powyższe też nie było do końca na poważnie...

  • :):):)


    Vimkaaaaa. Na smartwatchu też są ogromne problemy z grą, w szczególności z uruchomieniem jej...


    Jednak... no widzisz. Czasem dzieli się komputer z innymi, lub po prostu nie ma cię w domu a jakiś tam tam sprzęt ma się ze sobą i nic nie stoi na przeszkodzie, by cosik tam sobie porobić. Nie zawsze jednak nawet dzienne się da w danej lokacji. Parametryzując jednak odpowiednio komputer, coś tam więcej czasem się da, niż tylko odebranie bonusu lojalnościowego.


    Wiesz - zastanawiające jest jednak z perspektywy czasu...

    Nie sądzę, by ten laptop miał mniejszą wydajność niż sprzęt na którym grałem na samym początku gry. Sądzę, że i tak bije go kilkakrotnie. Tych mikrolagów kiedyś nie było. Ba... był nawet czas, w którym można było grać w RoM poprzez przeglądarkę.


    A jeśli chodzi o sens tego posta... uważam że niejednemu/niejednej się przyda. Na wakacjach/feriach i nie tylko.


    Spójrz na dzielną Gabrielle (czapka z głowy). Jak poczytałem... czym i w jakich warunkach grała przed zmianą komputera... i jak daleko w taki sposób zaszła... post ma sens.

  • To nie dysk... zmieniłem już na dość dobry SSD ponad rok temu i trochę mu lepiej, to raczej wyeksploatowany dziadek z tego laptopa - ale jeszcze czasem służy.

  • Camist

    Added the Label General
  • Camist

    Closed the thread.
  • Teron

    Set the Label from General to Other