Pliki gry - folder GPUCache

• Ostatnio musiałem przeinstalować RoM'a, dlatego też korzystając z okazji sprawdziłem kilka rzeczy.

• Nie można już patchować gry zaczynając od v. 3.0.0.2130, ta wersja była załączona do magazynu CD-ACTION, wyrzuca błąd o treści

Download http://frogster.vo.llnwd.net/o9/patch/:80 2.0.0.430.zip fail!!

Oczywiście po co patchować od v. 3.0.0 jak obecnie można pobrać v. 7.2.1, była to jeszcze tzw. wersja "Full" a nie "Slim" którą mamy od v. 3.0.5, chciałem coś sprawdzić ale mniejsza o to, był to tylko test.
    • Następnie spróbowałem z kiedyś pobranej instalki v. 5.0.0.2535, tu już patchowanie przebiegło jak trzeba. Zaraz na starcie wyskakuje nam okienko z opcją wyboru regionu gdzie nadal jest PL, jeśli tak ustawimy i zostawimy do końca gra będzie bez autocenzury, instalując od obecnej v. 7.2.1 autocenzura jest już z góry narzucona. Pisałem o tym w temacie • Autocenzura w grze.
    • Kolejna zmiana to taka że kiedyś czat z domyślnych kanałów gry zapisywało w folderze Log, od któregoś patcha już nie zapisuje. Instalując z v. 5.0.0 ta funkcja działa, z v. 7.2.1 już nie. Cała zmiana zachodzi w pliku RuneDev.ini, znikła też funkcja "[Option] Glow=1", ciekawe od czego była :/

To co chciałem sprawdziłem, zostaje tytułowy folder GPUCache (pamieć podręczna procesora graficznego?)

Powstaje on gdy po raz pierwszy uruchomimy grę z niedawno dodanym folderem thirdparty, jak wiadomo powoduje on sporo problemów, więcej o tym w tym temacie • Proces - wbp.exe - pobierana ilość zasobów.

Potrafi ktoś powiedzieć za co odpowiada folder GPUCache i czy dezaktywacja folderu thirdparty jakoś na niego wpływa? Ktoś w naszym teamie zajmuje się sprawami technicznymi i ewentualnie może podpytać?

[Ukończone misje: 6932] [Zdobyte tytuły: 701] [Zdobyte karty: 1857]

minibyebye1.gif

• Witam,

Ktoś w naszym teamie zajmuje się sprawami technicznymi i ewentualnie może podpytać?

Zrozumiałem, iż prosisz o wypowiedź członka naszego zespołu, dlatego postaram się odpowiedzieć na to, na co jesteśmy jako zespół w stanie.

Jednak proszę zauważyć, iż modyfikacja plików gry jest niedozwolona przez Ogólne Warunki Korzystania, dlatego też nie jesteśmy w stanie oficjalnie doradzić jak należy zmodyfikować dany plik, jak również dlaczego dany plik ma taką budowę, a nie inną, ponieważ nie ma żadnych oficjalnych informacji w tej kwestii, nie posiadamy ich jak również nie jesteśmy ich wydobyć i przekazać. Zespół ma na celu udzielanie wsparcia jedynie w kwestiach "zewnętrznych"/widocznych, nie natomiast w samej budowie danego pliku, jak również tego jaką funkcje pełni dany folder w plikach gry. Gra zostaje wydana w takim, a nie innym układzie plików gry i na to nie mamy wpływu, jak również wytłumaczeń dlaczego dany układ jest utworzony w taki sposób. Jeśli widoczne byłyby problemy zewnętrzne/widoczne, jak najbardziej można nam je zgłaszać, my natomiast je przekażemy do odpowiednich osób.

Odwołując się do pytania - Nie jesteśmy natomiast w stanie powiedzieć czy usunięcie danego folderu w plikach gry wpłynie na jej działanie, jak to jaką konkretnie funkcje pełni dany folder.

Nie można już patchować gry zaczynając od v. 3.0.0.2130, ta wersja była załączona do magazynu CD-ACTION, wyrzuca błąd

Najprawdopodobniej ma związek to z tym, że w owym czasie gra należała do innego wydawcy, a w ramach procesu przenoszenia gry, zmieniły się również odnośniki do stron przechowujących aktualizacje gry. W związku z tym jeśli płyta zawiera w swoich plikach odnośnik do poprzednich stron przechowujących aktualizacje - nie będzie to funkcjonować, ponieważ mogły one zostać zmienione na wskutek przenosin gry.

Zachęcamy do pobrania naszej gry z oficjalnej strony internetowej lub platformy Steam, a proces pobierania powinien zostać ukończony w poprawny i szybki sposób.

Następnie spróbowałem z kiedyś pobranej instalki v. 5.0.0.2535, tu już patchowanie przebiegło jak trzeba. Zaraz na starcie wyskakuje nam okienko z opcją wyboru regionu gdzie nadal jest PL, jeśli tak ustawimy i zostawimy do końca gra będzie bez autocenzury, instalując od obecnej v. 7.2.1 autocenzura jest już z góry narzucona. Pisałem o tym w temacie

Wraz z aktualizacjami przygotowującymi naszą grę do publikacji na platformie Steam - regiony zostały ograniczone do dwóch - Europa oraz USA.

W związku z tym mogło wpłynąć to na ustawienia filtrowania czatu. Najprawdopodobniej gra po zmianie regionu może dokonywać również zmian w plikach gry, toteż dokonywane zmiany mogą wpływać stale filtrowanie/cenzurowanie czatu.

• dlaczego dany plik ma taką budowę, a nie inną, ponieważ nie ma żadnych oficjalnych informacji w tej kwestii, nie posiadamy ich jak również nie jesteśmy ich wydobyć i przekazać. Zespół ma na celu udzielanie wsparcia jedynie w kwestiach "zewnętrznych"/widocznych, nie natomiast w samej budowie danego pliku, jak również tego jaką funkcje pełni dany folder w plikach gry. Gra zostaje wydana w takim, a nie innym układzie plików gry i na to nie mamy wpływu, jak również wytłumaczeń dlaczego dany układ jest utworzony w taki sposób.

Szkoda, liczyłem że jednak posiadacie więcej informacji o dokonywanych zmianach w mechanice gry. Sam folder thirdparty oraz utworzony za jego pośrednictwem GPUCache pojawiły się niedawno, chyba w patchu 7.2.1.2844 jako wewnętrzne przygotowania do startu na Steamie, tak myśleliśmy do tej pory ale nie ma to sensu. Cytując z Runes of Magic - FAQ platformy Steam

Czy mogę użyć konta Runes of Magic utworzonego przez Steam, aby zalogować się do gry poprzez klienta autonomicznego?

Nie, obecnie nie jest możliwe zaktualizowanie konta RoM utworzonego poprzez Steam, tak by można było go używać wraz z klientem autonomicznym. Poinformujemy Was, kiedy opcja taka zostanie wprowadzona w przyszłości.

Czy muszę przełączyć się na Steam, aby móc grać w Runes of Magic?

Nie, jeżeli masz już konto, przełączenie się na Steam jest opcjonalne. Możesz jednak grać także bez platformy Steam.

Gram w Runes of Magic poprzez klienta autonomicznego. Czy muszę ponownie pobrać grę, jeżeli chcę grać przez Steama?

Tak, musisz pobrać klienta poprzez Steam, nawet wówczas, gdy masz już zainstalowaną grę.

RW tworzy coś dla GF, więc GF raczej wie w jakim celu powstały te foldery. Nieoficjalnie wiemy tylko tyle że więcej przez nie problemów niż pożytku, szanuje podejście SaitoHajime który oficjalnie polecił "modyfikacje" jako tymczasowe rozwiązanie problemów z IS LINK, nie tylko sztywne trzymanie się formułki "modyfikacja plików gry jest niedozwolona przez Ogólne Warunki Korzystania". Jest pewna różnica między modyfikacją w celu naprawy błędów gry a modyfikacją dla własnych korzyści, oczywiście rozumiem że przez regulamin są traktowane jednakowo ale to w gestii GM'a pozostaje co z tym zrobi.

Przy okazji sprawdziłem, gdy folder thirdparty jest aktywny to w GPUCache pliki są stale nadpisywane, widać to po czasie modyfikacji. Dezaktywacja thirdparty przerywa również działanie GPUCache ale nie wpływa to w widoczny sposób na działanie gry, działa jak działała przed wprowadzeniem tych plików.

Co do reszty punktów miały one jedynie charakter informacyjny ale dzięki Camist za oficjalne podsumowanie ;)

W skrócie:

• Jeśli ktoś ma stara płytkę CD-ACTION spokojnie może ją wywalić
    • Irytująca autocenzura? Wiesz dlaczego i co można z tym zrobić
    • Czemu nie zapisuje czatu gry w plikach tak jak kiedyś? Już wiesz dlaczego i co można z tym zrobić, kto wie kiedy się to przyda

minibyebye1.gif

• W wolnym czasię trochę się pobawie, może coś wyniucham.

BTW GPU ma własną pamięć cache na swojej płytce, więc IMHO nazwa bez sensu xd

• Odbiegając od głównego tematu, po instalacji świeżej kopi gry zauważyłem jeszcze jedną różnice. W głównym katalogu gry mamy taki folder jak "fdb" a w nim modele tekstur, dźwięki itp. Gra patchowana od v. 5.0.0.2535 ma inny rozmiar plików niż ta ze świeżej instalki 7.2.1, dla pewności zainstalowałem jeszcze raz zaczynając od v. 5.0.0 i wyszło na to samo. Coś tam nie działa jak trzeba albo miałem mega pecha.

Wiadomo w którym patchu wykasowano błędną teksturę Kopuły Korum w Tundrze Merdhin lub naprawiono teksturę peta z IS Nayarimah - Jajo Zwierzątka (Trwałe)?

W praktyce raczej już nikt nie instaluje od 5.0.0 jak może wgrać w miarę aktualną wersje, jednak warto sprawdzić jak to u nas wygląda obecnie i przeinstalować jeśli instalowaliśmy bardzo dawno temu ;)

Poniżej sreeny z dwóch różnych clientów odpalonych jednocześnie i widoczna różnica, tekstura Kopuły Korum w Tundrze Merdhin i peta z IS Nayarimah - Jajo Zwierzątka (Trwałe). To takie różnice które wyłapałem, reszta to jakieś tekstury których nigdy nie wprowadzono i zmiany w teksturach. W świeżej instalce nie ma już kopuły i widać węża.

minibyebye1.gif